Zwalczanie szkodników i insektów w ogrodzie

0
55
szklarnie

Szkodniki i insekty pojawiają się w każdym ogrodzie, jednak najważniejsze to nie poddać się ich szkodliwemu działaniu i chronić piękne rośliny, krzewy oraz kwiaty. Atakują one również szklarnie, dlatego warto wiedzieć, jakie sprawdzone metody pozwolą zachować ogród w idealnym stanie.

Jak rozprawić się z mszycami w ogrodzie?

Szklarnie oraz ogrody odwiedzane są nie tylko przez właścicieli, oraz gości, ale również nieproszone zwierzęta i robaki, które niszczą ciężką pracę wsadzoną w pielęgnowanie grządek i uprawę roślin. Dlatego warto wiedzieć jak rozprawić się z jednym z najpopularniejszych insektów, czyli mszycami. Pochłaniają one soki z roślin, dzięki czemu na liściach można zauważyć wygryzione dziurki, a do tego stają się one słabsze, albo całkowicie wysychają. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego w ich przypadku trzeba działać zdecydowanie. Stosuje się specjalne opryski, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Należy je stosować raz dziennie (najlepiej o poranku, albo wręcz przeciwnie – pod wieczór). Cały proces likwidacji mszycy trwa od 8 do 12 dni. Można je spotkać jednakowo w ogrodzie, ale atakują również uprawy chronione przez szklarnie.

Sprawdzony sposób na ślimaki i krety

Ślimaki mogą znacząco pogorszyć wygląd ogrodu oraz skonsumować niemalże całkowicie uprawiane rośliny, dlatego trzeba się z nimi rozprawić tak szybko, jak to tylko możliwe. Najchętniej żywią się delikatnymi liśćmi. Z tego względu można je znaleźć głównie na uprawach sałaty oraz liściach kwiatów. W ich przypadku konieczne jest sypanie na rośliny granulków koloru niebieskiego. To skuteczny sposób, który chroni szklarnie oraz ogrody. Wystarczy zastosować je raz, a następnie przez kilka tygodni cieszyć się roślinami wolnymi od szkodników. Można skorzystać również z innych sposobów, jednak są mniej humanitarne, dlatego warto z nich zrezygnować.

Krety nie wpływają na uprawę roślin, ale zdecydowanie pogarszają wygląd ogrodu. Zaledwie w ciągu jednej nocy są w stanie przekopać cały ogród, dzięki czemu zamiast atrakcyjnej zielonej trawki, uzyskujemy pełno czarnych kopców. Zwierzęta kopią w celu odnalezienia pożywienia i żadne domowe sposoby nie przynoszą rezultatów. Dopiero obecność czworonoga pilnującego ogródka, przyczynia się do ich odstraszenia i udania się na poszukiwanie innego miejsca do kopania.