Wybieram buciki dla niemowlaka

0
640

Połowa osób wychowujących małe dzieci uważa, że dobrze sprawić swojemu maluszkowi pierwsze prawdziwe buciki, jaszcze zanim zacznie stawiać pierwsze kroki. Inni zdecydowanie się temu sprzeciwiają. Niektóre mamy wolą założyć dziecku skarpetki, czekając na buciki aż do momentu, w którym maluch zacznie chodzić. Czy istnieje sprawdzona zasada odnośnie bucików dla niemowląt?

Jeśli nie planujesz jeszcze zakupu pierwszych bucików, zawsze masz możliwość wybrać dla swojego malucha wyjątkowo komfortowe oraz bezpieczne buto-skarpetki. Przeciwdziałająca ślizganiu się guma oraz pełny komfort chodzenia powodują, iż tego typu produkty są w ostatnim czasie coraz częściej kupowane przez młode mamy niż zwykłe buciki dla niemowlaka.

Kiedy już zdecydujesz się na pierwsze buty, przede wszystkim wybierz takie, w których stopa dziecka będzie wystarczająco swobodna, a zarazem bezpieczna. Tylna część buta osłaniająca piętę powinna być odpowiednio miękka, żeby nie ograniczał on ruchów stopy malucha, a cholewka niska. W rzeczywistości bezpieczeństwo butów dla niemowlaka kryje się w całkiem innym miejscu buta, a mianowicie w niepozornej podeszwie. Musi być wystarczająco twarda na śródstopiu, nie może się na nim łamać, natomiast powinna być bardziej giętka w przedniej części. To wszystko po to, żeby uprościć stawianie pierwszych kroków oraz poruszanie stopką w buciku. Istotne jest też, by podeszwa w każdym przypadku poszerzała się w stronę palców.

Zapomnij o kupowaniu jakichkolwiek bucików na patyczek. Wiąże się to ze sporym ryzykiem. Zawsze najrozsądniej jest zabierać maluszka do sklepu, i od razu sprawdzić rozmiar na nóżce. Buciki dla niemowlaka nie mogą być ani za małe, ani zbyt luźne, jednak zawsze istotne jest, by zagwarantować maluchowi od 5 do 7 milimetrów wolnej przestrzeni w paluszkach. Sam czubeczek bucika musi być wystarczająco obszerny i zaokrąglony, aby zapobiec ograniczaniu ruchów stopy.

W tej kwestii każda mama dokonuje własnego wyboru. Nikt nie jest tak naprawdę pewien, w którym momencie powinno się dokonać podobnego zakupu dla dziecka.