Wakacje lada chwila

0
468

Domki letniskowe cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów i działkowiczów, stawiających wysoko odpoczynek oraz intymność, których nie zaznaliby, mieszkając w mniej komfortowych warunkach. Zainwestowanie w tego typu domek przynosi więc często znaczne zyski.

Nie każdy wie, że na domki letniskowe drewniane, które nie są związane z gruntem, wcale nie potrzeba zezwolenia. Z tego powodu wielu działkowiczów sprawia sobie mobilne domki – na kółkach czy na bloczkach. Druga, równie ważna kwestia, to wyposażenie wnętrza – warto sprawdzić, czy w cenę wliczona jest na przykład impregnacja, meble, ocieplenie, sprzęt itd. W różnego rodzaju domkach drewnianych posadowionych na bloczkach często musimy pogodzić się z myślą o samodzielnym uzupełnianiu wyposażenia.

Domki drewniane nieruchome, wybudowane na trwałych fundamentach, bywają trudniejsze w utrzymaniu i w każdym przypadku będą wymagać pozwolenia na budowę. Znacznie łatwiej jest jednak przygotować się wówczas do zimy, uruchomić nagrzewanie itd. Ściany zewnętrzne muszą być odpowiednio grube prawidłowo zaizolowane wyposażone w sprawną wentylację i porządny dach. Równie ważne jest to, by zapewnić podłodze wystarczającą izolację. Dla niektórych z nas rozwiązaniem jest użytkowanie domku wyłącznie w sezonie letnim. Ominiemy wtedy problemy związane z ogrzewaniem – wystarczy wyposażyć go w szerokie okna panoramiczne. Do wznoszenia tego typu chatek wykorzystuje się zwyczajowo niedrogie drewno, takie jak sosnę, świerki czy też iglaki skandynawskie.

O czym jeszcze pamiętać? Szczególnie ważnym fragmentem domu z drewna jest bez wątpienia taras. Przypuszczalnie każdy, kto udaje się na działkę, będzie chciał spędzić jak najwięcej czasu na powietrzu, blisko przyrody. Najlepiej, by ujmował domek z dwóch stron lub nawet na całym obwodzie – to rozwiązanie pozwoliłoby nam na wybór miejsca słonecznego oraz zacienionego w ciągu dnia.