Stwórz sobie miejsce do czytania w domu

0
387

Uwielbiasz czytać książki, jednak żadne miejsce nie jest do tego dobre. W kuchni za duży ruch, w sypialni nie możesz, bo twojemu współmałżonkowi przeszkadza zapalona lampka. Salon? Mógłby być, jeśli np. nie ma meczu albo jakiegoś serialu, bo wtedy nie ma gdzie usiąść.

Ludzie lubią czytać w różnych pozycjach – na leżąco, na boku, na siedząco w fotelu lub przy stole. Spora część osób lubi czytać przed snem w łóżku. Mało kto jednak ma w domu wydzielone miejsce, gdzie może zrelaksować się z ulubioną lekturą w dłoni. Z różnych przyczyn – za mało miejsca, brak światła.

Coś do siedzenia

Żeby zanurzyć się bez pamięci w ulubionej lekturze musimy usiąść wygodnie. Tylko na czym – w fotelu, na kanapie, szezlongu a może na krześle biurowym – bo wtedy nie będzie nas boleć kręgosłup? Ostatnia opcja odpada, bo za bardzo kojarzy się z pracą, reszta do przemyślenia. Jeśli nasz salon jest duży, z powodzeniem możemy pozwolić sobie na szezlong. Ma on kilka zalet – po pierwsze możesz unieść i wyciągnąć zmęczone po całym dniu nogi, po drugie nie jest on zazwyczaj ustawiony na wprost telewizora. Leżanka ustawiona w kącie pokoju pozwoli się skupić na książce, nawet jeśli ktoś z domowników będzie w tym czasie oglądał jakiś serial. W małych mieszkaniach możemy postawić na rogówki – czyli kanapę i szezlong w jednym. W średnio-dużych pomieszczeniach lub pokojach dziecięcych doskonale jako siedzisko do czytania sprawdzą się fotele uszaki. Są one niesamowicie wygodne, dostępne w tysiącach barw i mozajek.

Światło do czytania

Czy rzeczywiście wzrok psuje się od zbyt słabego oświetlenia podczas czytania, nie jesteśmy pewni, jednak na pewno nasze oczy szybciej się zmęczą, kiedy będziemy zgadywać tekst, zamiast go zwyczajnie czytać. Nie ma rady – musimy zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Nie musimy biegać z przedłużaczem i biurową lampką do salonu. Nowoczesna lampa pozwoli komfortowo czytać w salonie, a wieczorem zapalona jako jedyna stworzy romantyczny nastój. Nowoczesna lampa ma zazwyczaj wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym bardzo łatwo dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb. Regulacja wysokości, kąta padania światła, nachylenia klosza czy nawet jasności światła sprawi, że nasza nowoczesna lampa do czytania znajdzie o wiele więcej zastosowań. Wybór jest tak duży, że z pewnością znajdziemy taką oprawę oświetlenia, która będzie współgrać z całym wystrojem naszego mieszkania lub doda mu charakteru.

Stolik do czytania

Stolik do czytania może wydawać się nam zbędny, jednak to bardzo przyjazny mebel. Możemy oprzeć się o niego i czytać dalej, jeśli zdrętwieje nam kark. Na stoliku możemy na chwilę odłożyć książkę, kiedy przerywamy czytanie, lub odstawić kubek z ulubioną kawą. Stolik do czytania jest szczególnie przydatny, jeśli nasze siedzisko jest daleko od stołu albo stoi samotnie na tarasie czy balkonie. Pod spodem takiego stolika może być gazetownik lub półka na książki. Wszystko zależy od naszych upodobań i przyzwyczajeń, a także wizji, jak ma wyglądać nasz wymarzony kąt do czytania.

Szeroki i niski parapet.

Kiedy masz szeroki i nisko położony parapet z wielkim oknem jesteś prawdziwym szczęściarzem. Nie ma nic lepszego, niż czytanie książki siedząc w oknie. Co chwila możesz popatrzeć sobie przez okno na zieleń za oknem, aby zrelaksować oczy. W oknie masz najdłużej dostęp do naturalnego światła, za co również podziękuje Ci Twój wzrok, ponieważ od sztucznego światła wysuszają się spojówki. Taki kącik czytelnika w samym oknie to prawdziwy strzał w dziesiątkę.