Sprzątanie po remoncie

0
506

Jak posprzątać po remoncie?

Sprzątanie poremontowe zaczyna się jeszcze przed samym remontem. Wynosząc część mebli, zabezpieczając podłogi i okna od razu zdejmiemy z siebie część problemów z bałaganem jaki powstanie podczas właściwego remontu. Dodatkowo, aby sprzątanie poremontowe było łatwiejsze i szybsze, w maksymalnym stopniu oddzielmy od siebie cześć remontowaną i nieremontowaną. Dzięki temu kurz i zabrudzenia nie będą tak łatwo przenosić się do innych pomieszczeń.

Sprzątanie na sucho, sprzątanie na mokro i…. z góry na dół!

Zabierając się do sprzątania poremontowego pamiętajmy o kilku elementarnych zasadach.

Po pierwsze: na sucho

Sprzątanie poremontowe zaczynamy od odkurzania wszelkich zalegających pyłów. Dzięki temu pomieszczenie będzie wstępnie posprzątane i podczas czyszczenia na mokro będziemy usuwać trudniejsze zabrudzenia a nie walczyć z powstałym błotem.

Po drugie: na mokro

Gdy uda nam się usunąć kurz i pył, możemy zabrać się za sprzątanie na mokro. Na tym etapie usuwamy wszelkiego typu drobne zakurzenia z trudno dostępnych miejsc. Proces ten będzie trzeba powtarzać kilkakrotnie, bo choć wilgotna szmatka będzie zbierała kurz, to jednak w powietrzu nadal będzie go dużo, a co za tym idzie, przez jakiś czas będzie osadzał się na wysprzątanej powierzchni. Sprzątanie na mokro to również czas na usunięcie trudniejszych zabrudzeń. Pamiętajmy, żeby  robić to jak najdelikatniej – dzięki temu nie zniszczymy czyszczonej powierzchni.

Po trzecie: z góry na dół

Dodatkowo należy pamiętać też o zasadzie, która mówi, żeby najpierw zabrać się za sprzątanie wysoko położonych miejsc i systematycznie schodzić w dół. Dzięki temu wzbijany podczas porządków kurz nie będzie osadzał się na czyszczonych już powierzchniach.