Praca dla studenta – co warto o niej wiedzieć?

0
709

Szukanie pracy, będąc studentem, nie jest łatwe. Choć wiele restauracji i sklepów odzieżowych chętnie przyjmuje studentów zaocznych, to co mają zrobić ci studenci, którzy pracują dziennie? Z pomocą przychodzi agencja pośrednictwa pracy.

Zastanów się nad swoimi potrzebami

Wybierając agencję pośrednictwa pracy, musisz wiedzieć, czego chcesz, oraz musisz zdawać sobie sprawę z tego, ile masz czasu. Jeśli chcesz wyjechać do pracy za granicę, ponieważ jako student dzienny najwięcej czasu masz właśnie w wakacje, musisz dobrze wiedzieć, czego chcesz. Wynika to głównie z tego, że w obecnych czasach znalezienie pracy za granicą nie jest już tak proste, jak kiedyś. Nadal można ją znaleźć, oczywiście, ale jeśli jedziemy do, np. Wielkiej Brytanii, nie mając żadnych kontaktów i bez pomocy agencji pośrednictwa pracy, może okazać się, że więcej czasu zejdzie nam na szukanie pracy, niż faktyczne pracowanie. Dlatego właśnie dobrze jest skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy.

Agencja pośrednictwa pracy i co dalej?

Jeśli znaleźliśmy już agencję pośrednictwa pracy i chcemy pracować za granicą, powinniśmy koniecznie sprawdzić, czy nasza agencja to solidna i uczciwa firma, żebyśmy na miejscu nie zostali bez pomocy, co też może się zdarzyć. Dlatego właśnie po tym, jak wybierzemy swoją agencję pośrednictwa pracy, powinniśmy ją sprawdzić. Agencję pośrednictwa pracy można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzony jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Każda, szanująca się i przede wszystkim uczciwa agencja pracy powinna być zarejestrowana w takim rejestrze; znajdziemy tam dokładne informacje dotyczące firmy: nazwę, numer w rejestrze, adres siedziby. Jeśli agencji nie ma w rejestrze, najprawdopodobniej jest ona nielegalna.

Praca weekendowa – czy warto?

Trudno stwierdzić, czy warto pracować w weekendy, czy nie, ponieważ zależy to od specyfiki studiów i umiejętności zarządzania czasem. Pamiętajmy, że przez pracę nie powinniśmy zawalić studiów. Wybierając taką formę zarabiania, przede wszystkim zadbajmy o podpisanie umowy – legalna praca zawsze się opłaca, nawet jeśli pracujemy tylko w weekendy.