Pierwsze nocowanie dziecka poza domem

0
664

Pierwsze nocowanie dziecka z dala od mamy i taty to niezwykle istotne wydarzenie w życiu całej rodziny. Jest to wielki stres dla rodziców, na który trzeba się odpowiednio przygotować. Chcąc zmniejszyć go do minimum należy odnieść wrażenie, iż wszystko co niezbędne pociecha zabrała ze sobą – np. szczotka do zębów, ulubiona zabawka czy kocyk dla dziecka.  Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

 

Czy rodzice czują stres?

Pomimo, iż dziecko oddawane jest w dobre i sprawdzone ręce, to i tak nie gwarantuje to spokoju dla zatroskanych rodziców. Warto wiedzieć, iż nawet najkrótszy pobyt poza domem może dostarczyć dziecku wielu korzyści. Największą z nich jest nabranie przez dziecko pewności siebie. Nawet w sytuacji, gdy dziadkowie będą go ubierać, karmić i we wszystkim wyręczać, to i tak stanie się on bardziej samodzielny, ponieważ odkryje, iż potrafi sobie poradzić bez ciągłej obecności rodziców. Ponadto lepiej pozna swoich dziadków, ich zainteresowania, zwyczaje, sposób spędzania czasu czy jedzenia. Pozwoli to dziecku poczuć się częścią większej rodziny, niż ta z którą ma na co dzień do czynienia.

Dobrym momentem na zostawienie dziecka pod opieką innych dorosłych jest czas, gdy zna ono bardzo dobrze swojego tymczasowego opiekuna, lubi go, a jego mieszkanie nie jest maluchowi obce. Warto również wiedzieć, iż dla maluszka który skończył rok lub dwa czas płynie znacznie wolniej, a dwa dni bez mamy mogą stać się wiecznością. W związku z powyższym faktem nie jest zalecane wysyłać dziecka do dziadków na dłużej niż kilka dni. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, możliwe jest bezstresowe wysłanie dziecka do babci nawet na tydzień czy dwa.

Pomimo zabrania z domu jak najwięcej rzeczy związanych z pokoikiem dziecka do nowego tymczasowego miejsca, dziecko i tak nie będzie czuło się tam wystarczająco pewnie. Wszystko inne zostanie przecież w domu – meble, łóżko, stół, a nawet zapach mieszkania. Dlatego też, pierwsza noc poza domem dla dziecka powinna być w miejscu dobrze mu znanym, w takim, w którym już był z mamą lub tatą, które dobrze pamięta.

 

Jaka wyprawka dla dziecka?

Wyprawka małego dziecka na pierwszą noc poza domem jest sprawą dość istotną, na którą należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby nie zapomnieć o takich rzeczach jak:

  • Kocyk dla dziecka,
  • Ulubione zabawki,
  • Posiłki takie jak w domu,
  • Kosmetyki,
  • Nocnik,
  • Ciuszki na przebranie.