Od czego zacząć myślenie o inteligentnym domu?

0
526

Inteligentny dom to bardzo kusząca koncepcja, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników wśród konsumentów. Podstawowym atutem tychże technologii jest przede wszystkim wygoda, znaczne poczucie kontroli nad swoim otoczeniem oraz możliwość oszczędzania pieniędzy.

O czym pamiętać, przy aranżacji interaktywnego domu?

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na kwestie tyczące się przede wszystkim bezpieczeństwa naszej instalacji oraz systemu, który pragniemy wdrożyć u siebie w domu. Nie musimy zawsze polegać na gotowych rozwiązaniach, bowiem współczesne technologie w zakresie komunikacji oraz sterowania pozwalają na dowolne kreowanie swojego własnego interaktywnego otoczenia. To co szczególnie powinno zwracać naszą uwagę, to przede wszystkim to, że automatyka budynkowa jest rozwiązaniem coraz tańszym i może być wdrożona nawet w nieco starszych obiektach mieszkalnych. Wszystko to zawdzięczamy nowoczesnym sterownikom, które mogą pracować zarówno w systemie standardowej łączności, jak i łączności bezprzewodowej.

Fundament aranżacji interaktywnego domu

Bezpieczeństwo – jest to priorytet w tychże rozwiązaniach. Coraz częściej docierają do nas wieści odnośnie automatyki budynkowej, która to z różnych przyczyn lubi nawalić. Często źródłem awarii lub też niepożądanych zdarzeń są ataki hakerskie, które wymierzone są w tego rodzaju instalacje. Pamiętajmy o tym, że system interaktywnego domu kontrolujący dodatkowo np. zamki może doprowadzić do tego, że bez większych trudności nasza posesja zostanie okradziona. Kolejnym problemem jest wreszcie załączanie sygnałów alarmowych lub ich wyłączanie – np. w przypadku instalacji przeciwpożarowej czujników gazów. Tak naprawdę, nasza wygoda stwarza jeszcze szersze pole do tego, aby nas zaatakować. Automatyka budynkowa stwarza wysokie możliwości dla wielu, niekoniecznie dobrych ludzi. W kontekście automatyki budynkowej starajmy się również zwracać uwagę na kwestie jakości wykonania instalacji oraz wykorzystanych sterowników – zdarza się bowiem często, że wykorzystując kiepskiej jakości, chińskie podzespoły narażamy się na wiele nie potrzebnych problemów.