Kogo odwiedzić przed rozwodem?

0
424
rozwód łódź

Rozwód nie oznacza, że ze wszystkim musimy poradzić sobie sami. Owszem, tracimy niejako wsparcie współmałżonka, często zaczynamy mieszkać osobno i pewne codzienne sprawy ogarniać samodzielnie. Nie ma już podziału obowiązków ani zrzucania części odpowiedzialności na druga połówkę. Jednak są jeszcze inni ludzie, którzy mogą pomóc.

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć i wsparcie jest bardzo potrzebne, wręcz niezbędne. Mimo ciężkich chwil zmiana wyjdzie nam na dobre, jeśli jest nieunikniona. Nie wstydźmy się prosić o pomoc i zastanówmy się jak załatwić pewne sprawy, aby zaoszczędzić sobie dodatkowych stresów.

Poproś o wsparcie najbliższych

To do nich idziemy najpierw, kiedy coś złego wydarzy się w naszym życiu. Potrzebujemy rozmowy, zapewnień, że wszystko się ułoży i obietnicy wsparcia. Bliscy, mimo że nie do końca potrafią podejść do sprawy bez emocji, szybciej pomyślą o liście spraw do załatwienia. Rodzina i przyjaciele mogą również pomóc przy codziennych zmaganiach, przynajmniej na samym początku. Odebranie dzieci ze szkoły, zakupy, czy znalezienie prawnika to rzeczy prozaiczne, ale bardzo potrzebne w danym momencie.

Zgłoś się do prawnika

Prędzej czy później i tak wylądujesz u prawnika, więc lepiej poszukaj dobrego zaraz po tym, jak podejmiecie decyzję o rozwodzie. Pisanie wniosków, podział majątku, ustalenie opieki nad dziećmi i wiele innych spraw, które w połączeniu z ogromnym stresem są nie do ogarnięcia w pojedynkę. Obecność osoby na sali sądowej, która rozumie ten urzędowy język, ma w głowie poukładane wcześniejsze ustalenia i nie jest podatna na presję, w takiej sytuacji staje się niezbędna. Kiedy pojawiają się emocje, łatwo można się zgubić, ulec namowom, a potem żałować. Szukanie prawnika nie jest takie trudne – jeśli nie masz znajomości, wpisz po prostu w wyszukiwarkę rozwód Łódź, jeśli jesteś z Łodzi i umów się na wizytę.

Psycholog pomoże przetrwać najgorsze

Lęk przed samotnością, poczucie winy, ogromnej straty – dokładnie tak się czujesz. Do tego nie wiesz, czy to udźwigniesz, to co się dzieje, jest totalną porażką i tragedią. Psychika po rozwodzie jest mocno nadszarpnięta i nie każdy potrafi się po czymś takim szybko pozbierać. Zdarzają się załamania nerwowe, depresja, stany lękowe. Wszystko to można okiełznać z pomocą psychologa, który podpowie jak to zrobić. Na szczęście świadomość otoczenia o potrzebach zadbania o formę psychiczną jest coraz lepsza i coraz częściej sięgamy po pomoc specjalistów nie tylko w chorobie, ale również w trudnych sytuacjach życiowych.

Idź do doradcy finansowego

Dwie wypłaty to nie to samo co jedna. Od tej pory każde ze współmałżonków będzie musiało płacić swoje rachunki. Koszty utrzymania wzrosną, kiedy małżonkowie zamieszkają osobno. Nie jest to duży problem, jeśli oboje pracowali. Natomiast w sytuacji, kiedy jedna strona zrezygnowała z pracy np. po to, aby wychowywać, dzieci może zostać bez środków do życia. W takich sytuacjach, aby na nowo odnaleźć równowagę finansową, można poprosić o poradę doradcę finansowego.

Wyjdź do ludzi

Skończył się pewien etap w życiu, rozwód jest dla jednych porażką a dla innych szansą. Jednak po chwili rozpaczy trzeba spróbować dalej normalnie funkcjonować. Spróbuj odkryć pewne rzeczy na nowo. Zrób rzeczy, które rzadko lub nigdy nie robiłaś/robiłeś będąc w małżeństwie. Spotkaj się ze znajomymi, idź do pubu, jedź na wycieczkę. Wiek ani ilość posiadanych dzieci nie ma znaczenia — musisz nauczyć się żyć normalnie, nie zakładaj, że będzie trudniej, gorzej — będzie inaczej, ale jak się chce to wszystko można. Człowiek nawet nie jest świadomy, ile może znieść.