Jak udokumentować pracę za granicą?

0
729

Wyjeżdżając za granicę warto wiedzieć, że udokumentowany staż pracy poza granicami państwa zaliczany jest do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych. W związku z tym, pamiętajmy przy powrocie do ojczyzny o zebraniu wszystkich odpowiednich dokumentów, które potwierdzą nasz staż pracy zagranicą. W tym artykule podpowiadamy jak udokumentować pracę za granicą.

Jak udokumentować pracę za granicą?

W naszym kraju przepisy prawne nie określają jakie dokumenty mogą poświadczyć staż pracy w innym państwie. W związku z tym powinniśmy zbierać wszystkie możliwe dokumenty, które będą w stanie ten okres naszej pracy udokumentować np.: świadectwa pracy, dokumenty płacowe, dokumenty świadczące o ubezpieczeniu, referencje itp. Na podstawie takich dokumentów pracodawca jest w stanie określić gdzie i jak długo pracowaliśmy. Zachowujmy także odcinki z wysokością wypłat i składek, potwierdzenia odprowadzanych składek na ubezpieczenie itp. Każdy dokument może okazać się pomocny przy udowadnianiu swojego stażu pracy. Dzięki udokumentowaniu stażu pracy będziemy mogli ubiegać się o zwrot podatku zza granicy.

Dokumenty obcojęzyczne nie wystarczą

Ponieważ, według przepisów prawnych o języku polskim, w aktach osobistych nie można przechowywać żadnego dokumentu w języku obcym, pracodawca może poprosić Cię, abyś dostarczył mu dokument przetłumaczony na język polski. Pracodawca nie ma obowiązku tłumaczenia tych dokumentów, a od nich będą zależeć Twoje uprawnienia pracownicze. Pracodawca powinien od nas przyjąć dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego a także dokument samodzielnie przetłumaczony. Własne tłumaczenie można potwierdzić u znajomego tłumacza, bądź nauczyciela danego języka. Jednak pamiętajmy, że tylko tłumaczenie przysięgłe ma moc prawną, dlatego takiego tłumaczenia, zarówno pracodawca jak i inne instytucje, nie mogą nam odrzucić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i problemów możemy zgłosić się do sądu pracy, który takie spory rozstrzygnie. Jak widać, udokumentowanie pracy za granicą nie jest wcale takie łatwe jak mogło by się wydawać. Odpowiedzią na postawione we wstępie pytanie jak udokumentować pracę za granicą jest zachowanie dyscypliny osobistej w zbieraniu niezbędnych dokumentów oraz pamiętanie o powyższych poradach.