Jak składać pościel?

0
666

Z powodu natłoku obowiązków nie zawsze mamy czas na ładne i funkcjonalne złożenie prania. Kończy się to tym, że w którymś momencie na półce z pościelą panuje nieład, a jedynym sposobem na to jest wyjęcie wszystkie i ponowne złożenie. Poznaj kilka sposobów na szybkie i efektowne składanie pościeli.

Porządek na półkach jest nie mniej przyjmy dla oka niż przemyślny wystrój wnętrza. Bez względu na to, na jaką pościel się decydujemy istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam szybko i ładnie złożyć pościel, a jednocześnie nie zabiorą nam zbyt dużo cennego czasu.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy na półkach.

Posortowanie pościeli do kilku grup jest pierwszym krokiem do zachowania porządku. 2 podstawowe grupy, które należy wyróżnić to bielizna pościelowa, której faktycznie używamy i ta, którą chyba zachowaliśmy na bardzo czarną godzinę, ale jest już tak zniszczona, że nie chcielibyśmy z niej korzystać. Takie komplety po prostu wyrzuć. Nie bez powodu poszewki nazywane są też bielizna pościelową. To bardzo intymny rodzaj tekstyliów w naszym domu, więc korzystajmy tylko z takich, które zapewnią nam poczucie czystości i komfortu. Tradycyjnie, najszybciej niszczącym się elementem z kompletów pościelowych są prześcieradła. Jeżeli uznasz, że reszta jest w porządku to nie wyrzucaj wszystkiego. Do niepełnego zestawu dokup prześcieradło. Nadal będziesz mieć gotowy pełny komplet, a zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Możesz też, złożyć tylko poszewki, a prześcieradło dobrać w razie potrzeby z innego zestawu. Takie rozwiązanie choć jeszcze bardziej ekonomiczne, to jednak odrobinę utrudnia utrzymanie ładu na półce.

Prześcieradła, poduszki, kołdry – tematyczne stosy na półkach.

Jeżeli lubisz swoją pościel, ale tak się złożyło, że nie masz kompletnych zestaw, a poszczególne elementy dobierasz zgodnie z aktualną potrzebą, to stosiki będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj, tylko żeby porządek, w miarę możliwości, panował też wewnątrz stosiku. Zadbaj o to, żeby wszystkie elementy na jednej kupce były złożone do tego samego rozmiaru, a stertę obróć tak, żeby z przodu półki widoczne było tylko jedno zagięcie każdej rzeczy. Wzmocni to wrażenie porządku, a z pojedynczym zagięciem pozwoli na łatwiejsze wyciągnięcie czegoś ze środka stosu. Postaraj się też zachować układ kolorystyczny, a jeżeli masz silne poczucie estetyki, może nawet posłużyć się kołem kolorów, w celu kolejności ich układu.

Dwa sposoby na komplety pościeli.

Dwa najpopularniejsze sposoby na składanie pościeli kompletami to chowanie zestawu w poszewkę na poduszkę lub złożenie go w tzw. prezencik. Pierwsza wersja polega na tym, że wszystko z kompletu składamy w jeden wymiar i wkładamy w jedną z poszewek na poduszkę. Drugi sposób polega na złożeniu prześcieradła, poszewki na kołdrę i poduszkę w niezbyt duże prostokąty tej samej wielkości. Następnym krokiem jest przygotowanie drugiej poduszki i ułożeniu jej tak żeby owinąć w nią przygotowane wcześniej prostokąty. Oba sposoby wymagają odrobiny wprawy w dobieraniu odpowiedniego rozmiaru i składania, ale znacząco ułatwiają utrzymanie porządku na półce z pościelą.

Prześcieradła z gumką – koszmar, który da się okiełznać

Prześcieradła z gumka zyskują na popularności. Są bardzo wygodne z uwagi na to, że nie zsuwają się z łóżka. Nieco więcej problemów sprawia jednak ich złożenie. Wystarczy jednak zapamiętać kolejność kilku kroków i okazuje się, że problem jest dużo łatwiejszy do rozwiązania. Co prawda opisanie tego procesu, bez pokazu wielu osobom nadal nie wiele dalej, ale bez problemu instrukcje znajdziesz w Internecie. Jeżeli taka forma do Ciebie nie przemawia poszukaj filmiku w tym temacie np. na youtube lub wideoblogu. Teraz wszystko powinno być już jasne.