Czym jest ostropest plamisty i czemu zawdzięcza swoją renomę?

0
644

Jednoroczna roślina z astrowatych, od zawsze postrzegana za bezużyteczny chwast, dziś okazuje się proponować cenne cechy, przede wszystkim mające na celu poprawienia  pracy oraz rewitalizacji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, to dodatkowo roślina od pokoleń postrzegana za sakralną, z czym wiąże się pewna opowieść.
 
Ostropest plamisty mielony – niegdyś bajka, współcześnie szanowana roślina
Ostropest ma gamę bardzo istotnych działań. W przeszłości roślinę tę postrzegano za banalny, bezcelowy chwast. W jej historii nie zabrakło ukucia  znanej opowieści, która dodała miana prawie mistycznej. Mowa o pełnej nazwie Sylibum marianum. W myśl tradycji ustnych podczas karmienia odrobina mleka Madonny stoczyła się na listowie ostropestu, co wywołało powstanie śnieżnych wzorów. Opowieści te przyczyniły się do ochrzczenia ostropestu godnością cudownej rośliny co towarzyszyło jej przez dość długi czas.
 
Dziś, uwalniając się od baśni tudzież dawnych podań, spotykamy się z rośliną o wielorakich poczesnych rolach, jakie wykonuje w układzie pokarmowym. Kluczową rolę odgrywa głównie występowanie kompleksu flawonolignanów, które określane są jako sylimaryna.
 
Ostropest atrybuty dla długowieczności a także dla  piękna
 
Wzmiankowana sylimaryna odgrywa kluczową funkcję w odtwarzaniu komórek wątroby oraz ich chronieniu. Zapewnia prawidłową pracę całego narządu, strzeże przed konsekwencjami substancji szkodliwych dla zdrowiea, dodatkowo optymalizuje procesy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty w postaci zmielonej, jako dodatek do herbaty, kawy a także do jedzenia – dajmy na to surówek, świadczy procesy przeciwzapalne a także przeciwutleniające.
 
Z ostropestu możemy wyodrębnić taksyfolinę, która z pewnością będzie mieć pomocny wpływ na procesy leczenia osteoporozy. Z drugiej strony kosmetyki, które w w liście ingredientów posiadają wyciąg z ostropestu, spektakularnie radzą sobie z odżywieniem skóry, zwłaszcza skóry łaknącej nawilżenia.
 
Ostropest plamisty zastosowanie
 
Ostropest plamisty znajduje potrafi zaskoczyć skutecznością  w rewitalizacji tudzież leczeniu wątroby. Ma potencjał aby zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Liczne eksperymenty medyczne potwierdzają, że zwiększa szybkość regeneracji nerek. Używany zewnętrznie wpływa na odwlekanie w czasie mechanizmów niszczenia skóry a także zabezpieczenie przed kłopotliwymi efektami działania promieni UV.
 
Ostropest plamisty jak stosować
 
Ostropest plamisty trzeba stosować w postaci całych owoców oraz zmielonych, a także pozyskując macerat przypominający „kleik” gotowany z nasion lnu. Cenne ziele powinno znaleźć się w każdym poprawnym jadłospisie kuchni. Ostropest często jest aplikowany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w formie przetworzonej, ale i dodatków do napojów, pieczywa bądź sałatek.
 
Ostropest dawkowanie – w jakiej ilości go stosować
 
Jeśli chcesz go stosować do herbaty to nie zapomnij, że proponuje się wykorzystanie do 2 łyżeczek zmielonej rośliny. Kuracja pastylkami z wykorzystaniem sylimaryny, powinna być stosowana przez nie krócej niż dwanaście tygodni, podczas których będzie przyjmowane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech dozach, w ciągu doby.