Awaria skrzyni biegów – co może się popsuć?

0
478

Awarie skrzyni biegów nie należą do częstych. Jeśli jednak już się zdarzą potrafią porządnie napsuć człowiekowi krwi, bo ciężko znaleźć kogoś kto będzie w stanie łatwo zdiagnozować w czym tkwi problem. Wśród osób pobieżnie zainteresowanych motoryzacją panuje nieco dziwne przekonanie, że w skrzyniach biegów nic nie może się tak naprawdę popsuć. To oczywiście absolutnie błędny pogląd. Spójrzmy dokładniej czym może nas zaskoczyć negatywnie nasza skrzynia biegów i czym może być to spowodowane.

Samochody używane z gwarancją wszystkich marek i ich skrzynie biegów

Używane samochody mają naturalnie większą skłonność do psucia się ze względu na swoje zużycie. Dlatego też warto zastanowić się nad kupieniem do nich odpowiedniej gwarancji. Uchroni to twój portfel przed dużymi wydatkami, kiedy przydarzy ci przykra przygoda związana z twoją skrzynią biegów. Jedną z wielu przyczyn awarii tej części samochodu są jej wady fabryczne. Mogą one powstać w wyniku błędnego planowania, lub też błędu pracownika fabryki. W ostatnich czasach tego typu problemy pojawiają się coraz częściej ze względu na politykę producentów, aby za wszelką cenę ciąć koszta. Czynią tak praktycznie wszyscy fabrykanci, więc samochody używane z gwarancją wszystkich marek to może być dobry wybór.

Oczywiście czasami wina leży również po stronie kierowcy. Niewłaściwa eksploatacja jest równie często przyczyną problemów ze skrzynią biegów. Istnieją pewne ryzykowne zachowania, które mogą znacznie zwiększyć ryzyko tego, że nasze samochody używane z gwarancją wszystkich marek wykażą problemy ze swoją skrzynią biegów. Należy do nich na przykład jazda na niskich obrotach, która skutkuje szybszym zużywaniem się łożysk skrzyni biegów. Lepiej również uważać podczas samej zmiany biegów. Częste pomyłki przy wrzucaniu innego biegu także grożą uszkodzeniami mechanicznymi skrzyni biegów u samochodów używanych z gwarancją wszystkich marek. Ważne jest także sprawdzanie stanu oleju w skrzyni biegów, gdyż częstymi przyczynami awarii jest jego wyciek.

Często psujące się elementy

Najszybciej zużywającymi się częściami wewnątrz skrzyni biegów są jej łożyska i koła zębate, których objawem jest często niepokojące wycie. Jeśli natomiast zauważyłeś, że w trakcie zmiany prędkości lewarek skrzyni biegów samoistnie porusza się w przód i w tył, może to być objaw zużycia poduszki mocującej. Bardzo często zauważanym problemem w skrzyni biegów jest nagłe utrudnienie jej obsługi. Tutaj przyczyn może być wiele, jednak przede wszystkim należałoby sprawdzić stan oleju, gdyż nawet jego niewielki ubytek może powodować właśnie taki skutek.